Süpersonik Uçaklar Neden Kullanılmamaktadır?

Süpersonik Uçaklar Neden Kullanılmamaktadır?

En son 2003’te kullanılmış olan süpersonik uçakların artık neden kullanılmadığını merak edebilirsiniz. İnsanlar size süpersonik ticari uçuşun ekonomik olmadığını söyleyecektir. Bu mutlaka doğru değildir. Süpersonik taşımacılık (SST) sanatsaldır, ancak bir süpersonik uçak inşa etme girişimleri siyaset ve sağlam ticari çıkarlar tarafından bir dizi sınıf savaşı ile yanlış yönlendirilmiştir.

1986 Ekim’inde süpersonik taşımacılık konulu konferansta, FedEx, Northwest Airlines ve McDonnell Douglas ertesi gün ticari uçak inşa etmeye hazırlarmış gibi konuştular. Dört yıl sonra, NASA, Atlantik veya Pasifik okyanuslarını ses altı jetlerinin aştığının yarısından daha kısa sürede sürede aşabilecek Yüksek Hızlı Sivil Taşımacılık olmak üzere Yüksek Hızlı Araştırma programını başlattı. Herhangi bir çalışma başlamadan önce NASA, uçağın premium fiyatlı bir uçak olmayacağına, ancak ses altı jetlerinden yalnızca yüzde 20 daha yüksek ücretlere sahip 300 kişilik bir koltuk kapasitesi bulunacağını bildirdi.  

İnanılmaz Büyük Süpersonik Uçaklar

Bu takdire şayan demokratik amaç, uçağın yaklaşık 300 metre uzunluğunda korkutucu derecede büyük olmasını sağladı. Büyüklüğü zaten başa çıkabileceği her şeye meydan okuyordu. Sadece motorun devasa kompresör ve türbin çarklarını yapmak bile zordu.

Kasım 1996’da Boeing, ABD savaş uçaklarının geleceği olarak görülen Ortak Savaşçı programında finalist oldu. Daha sonra süpersonik bir uçağın sessiz ve ekonomik olması gerektiğini gösteren bir çalışma üretti. Bir endüstri ortağı olmadan, NASA’nın programı 1998’de bitirmekten başka seçeneği yoktu.

Fakat çok büyük bir engel vardı. Dünya çapında, süpersonik bir patlamanın ne kadar büyük olabileceğine dair bir standart yoktur. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da kara üstü süpersonik uçuş yasaklanmıştır. Eğer bu kural değiştirilemezse, süpersonik bir ticari uçak ekonomik olmayan bir başlangıçtır. Bazı insanlar da kimsenin sivil bir süpersonik uçağa gerçekten ihtiyaç duymadığını ya da gürültüsünü başkalarına dayatma hakkına sahip olmadığını savunacaktır.

Yasaklı Geliştirme Maliyetleri

Süpersonik uçaklar tasarımlarında yeni malzemelerin ve üretim tekniklerinin kullanılmasını gerektirdiğinden tasarım ve imalat açısından oldukça pahalıdır. Uçak gövdeleri ayrıca sıcaklıkta önemli ölçüde genişler ve büzülür ve bunun tasarımda hesaba katılması gerekir.

Bunun sonucu çok yüksek geliştirme maliyetleri: Enflasyona göre düzeltilmiş Concorde, İngiltere ve Fransa hükümetlerine Boeing’in 747’yi geliştirmek için harcadığı maliyetin yaklaşık 28 milyar dolar fazlasına mal oluyor.

Sınırlı Kabin Kapasiteleri

Süpersonik uçakların tasarımı, jetin taşıyabileceği insan sayısını sınırlayan ince, iğneye benzer bir gövdeyi tercih eder. Concorde, çok dar koltuklarda yaklaşık 100 yolcu ile sınırlıydı; Boeing 2707, 260 kişiyi taşıyabiliyordu, ancak 100 metre uzunluğa sahipti. Bu aynı zamanda süpersonik uçakları Concorde modelinin de ispatladığı gibi işleticileri için çok kârsız kılmaktadır.

Karada Süpersonik Uçuş Halen Yasaktır

Süpersonik uçaklar, zemindeki kırılgan yapılara zarar verebilen ve genellikle bölgede yaşayan sakinleri rahatsız eden zararlı sonik patlamalar üretir. Sessiz süpersonik taşıtlar konusunda gelişmeler yaşanırken, küresel havacılık düzenleme organları hala karada süpersonik uçuş yapılmasını yasaklıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir